دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت استان هرمزگان
  وحدت از دیدگاه قرآن و رهبری

تاریخ انتشار: 1392/10/30-14:6
کد خبر: 22131
Print
Rss Services


وحدت از دیدگاه قرآن و رهبری
«وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا» و همگی به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید...و این آیه اشاره ای است به لزوم وحدت بین مسلمانان که اگر…

امروز بیش از 1400 سال از صدر اسلام می گذرد و همواره دشمنان و بدخواهان امت اسلامی به دنبال راهی برای تضعیف روحیه، وحدت و قدرت مسلمانان بوده اند تا بتوانند اهداف و امیال دنیایی و غیر انسانی خود را به پیش ببرند.

دنیا پرستان و جاه طلبان فاسد و دون، همواره جامعه اسلامی را مانند سدی در مقابل خود احساس كرده اند و به حق این یك واقعیت است، زیرا اسلام دین محبت و مهربانی است و آورنده آن نیز رسولی است كه به اعتقاد همه اندیشمندان اسلامی و غیر اسلامی، پیامبر رحمت و مهربانی است، بنابراین اسلامی كه كامل كننده همه ادیان الهی است مسلما با اهداف شیطانی و ظلم و ستمگری مخالف است و همواره در مقابل ظالمان ایستاده و  از ولایت كافران برائت می جوید.

 

لزوم ایجاد وحدت و دوری از طاغوت در آیات قرآن

خداوند در آیه 256 سوره مباركه بقره پیرامون برائت از مشركین و دوری از ولایت طاغوت می فرماید:

«لا إِكراهَ فِی الدّینِ ۖ قَد تَبَیَّنَ الرُّشدُ مِنَ الغَیِّ ۚ فَمَن یَكفُر بِالطّاغوتِ وَیُؤمِن بِاللَّهِ فَقَدِ استَمسَكَ بِالعُروَةِ الوُثقىٰ لَا انفِصامَ لَها ۗ وَاللَّهُ سَمیعٌ عَلیمٌ» ﴿سوره مباركه بقره آیه 256)

در قبول دین، اكراهی نیست. (زیرا) راه درست از راه انحرافی، روشن شده است. بنابر این، كسی كه به طاغوت [= بت و شیطان، و هر موجود طغیانگر] كافر شود و به خدا ایمان آورد، به دستگیره محكمی چنگ زده است كه گسستن برای آن نیست و خداوند، شنوا و داناست.

پس مسلما اسلام و مسلمین با پیروی از دستور خدا و رسولش، همواره در برابر ظالمان ایستاده و خواهند ایستاد و این باعث شده كه دشمنان از صدر اسلام تا به امروز به دنبال راهی باشند كه میان مسلمانان رخنه كنند،وحدت آنها را در هم شكسته و با ایجاد اختلاف و نفاق كنند تا بتوانند اهداف كثیف خود را به پیش برده و مسلمانان را تضعیف كنند.

با توجه به آنچه گفته شد مساله وحدت بین مسلمانان پیش می آید كه خود نشات گرفته از متن آیات قران است و خداوند متعال در آیه 103 سوره مباركه آل عمران با می فرماید: «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا» و همگی به ریسمان خدا چنگ زنید و پراكنده نشوید.

و این آیه اشاره ای است به لزوم وحدت بین مسلمانان كه اگر در برخی كشورهای اسلامی این وحدت بیش از پیش تقویت شود، هیچ مستكبر و زورگویی به خود اجازه نمی دهد در هیچ گوشه ای از جهان به مسلمانان و باور های آنان جسارت و توهین كند.

امروز بیداری اسلامی در كشورهایی نظیر مصر و لیبی و تونس و یمن و بحرین نشانه ای از وحدت مسلمانان و دوری از هرگونه ظلم و استبداد كه وقوع آن، بدخواهان جامعه اسلامی و منافع آنان را در منطقه به خطر انداخته است.

 

بیداری اسلامی و رابطه آن با وحدت

«مقام معظم رهبری» در این خصوص می فرمایند: «ما معتقد به برادری اسلامی هستیم»

رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان نظام و میهمانان كنفرنس وحدت اسلامی در سال 91 ، مهمترین دستاویز دشمن براى مقابله‌ با بیدارى اسلامى را  ایجاد اختلاف دانسته وخاطر نشان كردند : مسلمان را در مقابل مسلمان قرار دادن، مسلمان را به دست مسلمان از بین بردن، اینها را به هم مشغول كردن؛ چه چیزى بهتر از این براى دشمنان استقلال اسلامى كه مسلمانان را به هم مشغول كنند؟ از روز اوّلى كه انقلاب اسلامى در ایران پیروز شد، سیاست ایجاد اختلاف در میان ملت ما و كشور ما دنبال شد؛ اما جمهورى اسلامى با قاطعیت كامل در مقابل این مسئله ایستاد.

در سطح بین‌الملل اسلامى هم اختلافات مذهبى را مطرح كردند، اما جمهورى اسلامى پرچم اتحاد اسلامى را برافراشت، ما اعلام كردیم، امام بزرگوار ما بارها این را گفتند و ملت ایران در زمان ایشان و بعد از ایشان تكرار و تأكید كردند كه ما معتقد به برادرى اسلامى هستیم .”

 

وحدت و ابتكار امام راحل

امام خمینی(ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی در كنار ابتكاراتی همچون روز جهانی قدس كه خود عاملی برای وحدت مسلمانان است، روزهای مابین 12 (میلاد نبی مكرم اسلام به اعتقادمذهب اهل سنت) تا 17 ربیع الاول (میلاد نبی مكرم اسلام به اعتقاد مذهب شیعه) را به عنوان هفته وحدت امت اسلامی معرفی كردند و این یادگار را از خود برجای نهادند و این روندی شد برای ایجاد وحدت بیش از پیش ادیان مختلف اسلامی به خصوص در كشور جمهوری اسلامی كه به حق خود از الگوهای وحدت برای تمام كشورهای اسلامی است.

پس با توجه به آنچه گفته شد، مسلمانان باید همواره مراقب باشند و بدانند كه دشمنان همیشه از حربه «تفرقه بیانداز وحكومت كن» استفاده می كنند و همیشه به دنبا ایجاد اختلاف و نفاق بین مسلمانان هستند تا بتوانند اهداف غیر اخلاقی و غیر انسانی خود را به خصوص در كشورهای اسلامی پیاده سازی كنند.

-(8 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید