دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت استان هرمزگان
  Softwares

 


  Softwares

 


  شخصیت آسمانی و ملکوتی رسول خدا(ص)، الگوی بسیار نیکویی برای تمام جامعه انسانی است

تاریخ انتشار: 1398/8/8-14:6
کد خبر: 61603
Print
Rss Services


رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان هرمزگان:
شخصیت آسمانی و ملکوتی رسول خدا(ص)، الگوی بسیار نیکویی برای تمام جامعه انسانی است
«حجت الاسلام و المسلمین دکترباوقار» گفت: شخصیت آسمانی و ملکوتی رسول خدا که ۱۴ قرن پیش از طرف خداوند به عنوان رهبر جهانیان به رسالت مبعوث شد، شخصیت و الگوی بسیار نیکویی برای تمام جامعه انسانی است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر  باوقار، رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان در گفت و گو با پایگاه خبری ـ اطلاع رسانی دفتر، ضمن تسلیت ایام رحلت جانسوز و جانگداز رسول خدا(ص)، محضر همه جامعه اسلامی اظهار داشت: شخصیت رسول خدا(ص) شخصیتی بوده که از ناحیه قرآن و روایات بسیار مورد تمجید قرار گرفته و حتی غربی ها نسبت به عظمت شخصیت پیامبر(ص)، کرنش و او را مورد ستایش قرار دادند.

استاد حوزه ودانشگاه با اشاره به آیه 21 سوره احزاب، « لَقَد کانَ لَکُم فی رَسولِ اللَّهِ أُسوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَن کانَ یَرجُو اللَّهَ وَالیَومَ الآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثیرًا» افزود: مطابق آیات قرآن، رسول مکرم اسلام(ص) بهترین الگو برای نسل بشر است.

وی افزود: مورخان و محققان از صدر اسلام تاکنون درباره جزئیات زندگی رسول خدا(ص) مباحث بسیار زیادی را مطرح کرده، اما نه تنها جامعه اسلامی به شخصیت رسول خدا توجه کرده بلکه غربی‌ها هم نسبت به شخصیت پیامبر اسلام(ص)، مطالعات دقیقی داشته است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر باوقار ادامه داد: وقتی که به روابط گذشته اسلام و غرب نگاه اجمالی انداخته و به آنچه در واقع مرتبط با ظهور اسلام و شخص پیامبر(ص) در قرن هفتم میلادی است، به این مسئله پی برده که ظهور اسلام و آمدن رسول خدا(ص) در واقع فصل جدیدی در روابط انسانی و ایدئولوژیکی جهان اسلام گشوده که بسیار قابل توجه و نقطه عطفی در تاریخ زندگی بشر است.

نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان هرمزگان خاطر نشان کرد: برخی شخصیت پیامبر(ص) را اینگونه مورد ستایش قرار داده که شخصیت رسول خدا(ص)، شخصیتی بوده که آمیخته از اخلاق، طبعی سلیم، خردمند، عقل گرا و شخصیتی متعادل است.

باوقار در ادامه ضمن بیان این نکته که عده‌ای از غربی‌ها وقتی که به کشورهای اسلامی سفر کرده و شخصیت پیامبر مسلمانان را مورد بررسی قرار داده، جملات بسیار زیبایی را درباره حضرت بیان کرده اند، تاکید کرد: شخصیتی به نام تولستوی سفرنامه ای با عنوان مسافرتی به مشرق زمین داشته که علاوه بر اینکه از اسلام و مسلمانان سخن گفته، رسول خدا(ص) را مردی خردمند با طبع سلیم معرفی کرده است.

وی گفت: از توجه به آیات و روایات، مشاهده شده که در سیره حضرت رسول گرامی اسلام، بارزه های اخلاقی خاص وجود داشته که از بارزه های اخلاقی رسول خدا، الگو بودن حضرت، برای همگان است.

نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت بیان داشت: رسول خدا(ص)، با صفات و ویژگی هایی که در اخلاق و گفتار خود داشته، بهترین الگو برای جامعه اسلامی است.

دکتر باوقار با اشاره به آیه چهارم سوره قلم « وَإِنَّکَ لَعَلى خُلُقٍ عَظیمٍ؛و تو اخلاق عظیم و برجسته‌ای داری!» افزود: دومین بارزه شخصیتی رسول خدا(ص) تواضع و فروتنی و حسن خلق آن حضرت بود.

وی شاخص بعدی حضرت رسول(ص) را عبادت حضرت دانست و به آیه 79 سوره اسراء « وَمِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَهً لَکَ عَسَى أَنْ یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقَامًا مَحْمُودًا» استناد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین احمدرضا باوقار اذعان داشت: عبادت رسول خدا، به عنوان یکی از ویژگی‌های خاص ایشان بیان شده که حضرت، لحظات بسیاری از شبانه روز خود را به ذکر خدا و عبادت اختصاص می­دادند.

وی با اشاره به آیه «]لَقَد جاءَکُم رَسولٌ مِن أَنفُسِکُم عَزیزٌ عَلَیهِ ما عَنِتُّم حَریصٌ عَلَیکُم بِالمُؤمِنینَ رَئُوفٌ رَحیمٌ» اضافه کرد: شاخص بعدی حضرت رسول(ص) مهربانی و رافت او بوده که خداوند در آیاتی بسیاری از قرآن کریم به آن اشاره کرده است.

نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت گفت: در کتب اهل سنت روایتی از انس بن عبدالملک نقل شده که من ده سال محضر رسول خدا(ص) را درک کرده، حتی کوچکترین نکته ای را به من نگفته که موجبات ناراحتی من و خانواده‌ام را فراهم کند.

وی ضمن اشاره به آیه هفتم سوره اعراف« خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِینَ» بخشش و بزرگواری را از دیگر بارزه های اخلاقی رسول مکرم اسلام(ص) بیان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین احمدرضا باوقار تاکید کرد: پیامبر گرامی اسلام، هم صاحب عفو و بخشش بود و هم مردم را به معروف رهنمون می کرد و از انسان های جامعه در هر جایی که به هر دلیلی، شخصیت حضرت را قدر نمی دانسته، چشم پوشی کرده و می­گذشت.

وی ضمن اشاره به علم و آگاهی والای حضرت رسول(ص) خاطر نشان شد:  شخصیت رسول خدا شخصیتی قابل احترام برای تمام جامعه انسانی بود و حضرت با تبیین و تبلیغ و معرفی دین اسلام بزرگترین خدمت را به جامعه بشری انجام داد.

نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان در پایان گفت و گو اضافه کرد: امید است جامعه اسلامی با الگوگیری از شخصیت والای رسول خدا(ص)، زندگانی بسیار خوبی را داشته باشند.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید