دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت استان هرمزگان
  Softwares

 


  Softwares

 


  انعکاس قیام حسینی در طول تاریخ بنیاد دستگاه های ظالم را برانداخته است

تاریخ انتشار: 1398/6/18
کد خبر: 61216
Print
Rss Services


شیخ علی ماهیگیر:
انعکاس قیام حسینی در طول تاریخ بنیاد دستگاه های ظالم را برانداخته است
"شیخ علی ماهی گیر" قیام عاشورا را نقطه عطف تاریخ اسلام و انعکاس این قیام را عامل مهمی در براندازی دستگاه های فاسد زمانه تلقی کرد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان هرمزگان “شیخ علی ماهی گیر” از علمای اهل سنت شرق استان هرمزگان در گفتگو با روابط عمومی دفترنمایندگی ولی فقیه در  امور اهل سنت استان هرمزگان پیرامون شخصیت امام حسین (ع) و قیام عاشوراء عنوان داشت: قیام امام حسین (ع) و شهادت مظلومانه آن حضرت از نادرترین رخدادهای جهان بشریت از لحاظ تاثیرگذاری در تفکر و رویکرد جامعه بشری ، و نقطه عطفی در تاریخ اسلام است و انعکاس قیام او و طنین گسترده انقلابش، بنیاد ظلم و تعدی دستگاه های فاسد و ستمگر را در طول تاریخ از بنیان بر انداخته است.

این شخصیت دینی اهل سنت با بیان این که ما محبت امام حسین را واجب دینی دانسته و با ابراز محبت و موالاه به او به سوی الله تقرب می جوییم و از هر آنکه او را دوست نداشته باشد و یا به او بغض بورزد برائت می جوییم خاطر نشان ساخت: فضائل و مناقب امام حسین (ع) فراوان است.

وی صحابی پیامبر بودن، اهل بیت بودن، اهل کساء و حضور در مباهله با مسیحیان نجران، سبط رسول الله و ریحانه او و پرورش در آغوش و دامان سرور زنان اهل بهشت را از جمله مناقب و فضایل آن حضرت دانست.

“شیخ ماهیگیر” بیان کرد:  امام حسین (ع) بر اساس روایات در صورت و سیرت به رسول الله (ص) شباهت ویژه ای داشتتند، به گونه ای که در عبادت و اقامه شعائر اسلام و ارکان دین اهتمام زیادی داشتند.

وی اضافه کرد: امام حسین(ع) قریب به ٢6 بار برای ادای حج با پای پیاده اقدام فرموده و بنا بر روایتی شجاعت و جود را از جد بزرگوارش حضرت رسول الله (ص)به ارث برده و سوای اینکه در صورت شبیه ترین اهل بیت به جدش بوده در سیرت نیز به آن حضرت بسیار شبیه است.

“شیخ علی ماهیگیر” اشاره کرد: در روایات فراوانی رسول الله (ص) در حق دوستی و تولای حسین بن علی(ع) سفارش فرموده و عجیب نیست که او دوست داشتنی ترین فرد از مردم نزد پیامبر (ص) و هم چنین اصحاب او بوده و بر هر مومنی واجب است که او را دوست داشته باشد.

نایب رئیس شورای روحانیت اهل سنت سیریک در خصوص قیام امام حسین (ع) و شهادت مظلومانه آن حضرت ابراز داشت: پس از طرح نامناسب بیعت با یزید افرادی به علت عدم صلاحیت او و وجود افراد واجد شرایطی در بین امت  از بیعت با یزید سرباز زدند و از این بین حسین بن علی (ع)  در مقابل این انحراف  ایستاد و جانش را فدا کرد.

وی ادامه داد: جامعه اهل سنت همواره از حادثه ناگوار محرم سال 6١ هجری متأثر بوده و مراتب برائت خویش را از قتل مظلومانه سبط رسول الله (ص) و اهل بیت و یاران آن حضرت در صحرای نینوا اعلام نموده است.

“شیخ ماهیگیر” با اشاره به تأثر امام مذهب فقهی خود، امام شافعی از شهادت جانسوز امام حسین (ع) به بیان ابیاتی چون”قتیل بلاجرم کان قمیصه صبیغ بماء الارجوان خصیب، تأوه قلبی و الفؤاد کئیب، ذبیح بلا جرم کأن قمیصه و…”  پرداخت.

نویسنده و ادیب اهل سنت هرمزگان در ادامه در خصوص موقف اهل سنت نسبت به قاتلان و آمران حادثه کربلا خاطر نشان ساخت: علمای اهل سنت به انحراف رخ داده در خلافت اسلامی از دوره یزید اذعان دارند؛ گروهی حتی در کفر یزید نظر قطعی داده اند و لعن او را جایز و برخی حتی واجب شمرده اند.

“شیخ ماهی گیر” در پیامی در مورد تاثیر قیام امام حسین (ع) اذعان داشت: طنین گسترده نهضت عاشوراء پایه های حکومت اموی را لرزاند و  سرانجام ، آن را از پایه متزلزل ساخت و به عنوان سرمشقی برای جهانیان تبدیل شد.

وی افزود: در واقع قیام حسینی به عنوان دکترین ملت های مظلوم و آزاده جهان قرار گرفت طوری که غیرمسلمانان نیز با اقتدا به آن حضرت برای رسیدن به آزادی و رهایی از یوغ ستم اقدام کردند و هیچ رویدادی را در تاریخ بشر نمی توان سراغ گرفت که به اندازه ی قیام حسینی منشاء تحولات و تأثیرات فراوان برای جامعه بشریت باشد.

ادیب اهل سنت هرمزگان یادآورشد: بازخورد تکرار داستان کربلا جامعه برای مبارزه با هر گونه تعدی و ظلم آموزش داده و بنیاد ستم ستمگران را به لرزه در می آورد.

 

-(1 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید