دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت استان هرمزگان
  Softwares

 


  Softwares

 


  حسین بن علی(ع) پاسبان انقلاب رسول خدا(ص) در اندیشه جامعه جهانی

تاریخ انتشار: 1398/6/20
کد خبر: 61223
Print
Rss Services


رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان هرمزگان:
حسین بن علی(ع) پاسبان انقلاب رسول خدا(ص) در اندیشه جامعه جهانی
"حجت الاسلام و المسلمین دکتر باوقار" با اشاره به سخنان اندیشمندان و نخبگان جهان در راستای قیام عاشورا گفت: حسین بن علی(ع) پاسبان و محی انقلاب رسول خدا(ص) بود.

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان هرمزگان، “حجت الاسلام و المسلمین دکتر باوقار”، رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان در گفت و گو با پایگاه خبری ـ اطلاع رسانی این دفتر ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام حسین (ع) اظهار داشت: حرکت سید الشهداء در کربلا یک حرکت بزرگ، عمیق و تاریخی بوده که مسیر دقیقی را برای جامعه جهانی ترسیم کرده است.

استاد حوزه ودانشگاه با اشاره به سخن آنتوان بارا اندیشمند مسیحی در کتاب «الحسین فی الفکر المسیحی» مبنی بر این مضمون که «حسین همان مرد مرحله دوم بعد از مرحله اول است. مرحله اول مرحله ای است که جدش رسول خدا(ص) برای اسلام آغاز کرد و حسین(ع) ادامه دهنده اهداف محمدی و بازدارنده استحکام به اسلام است؛ اسلامی که درباره آن گفته شده شروعش محمدی و بقا آن حسینی است» خاطر نشان کرد: با بررسی و مطالعه سخنان غیر مسلمانان در مورد سیدالشهداء(ع) الگوگیری آنان از قیام عاشورا به وفور یافت می­شود.

وی در بیان اهمیت قیام عاشورا از دیدگاه متفکرین و اندیشمندان اهل سنت به سخن «عباس محمود عقاد» استاد مصری ادبیات عرب، در مورد قیام امام حسین (ع) با مضمون «باور کنید هنوز آدم را فرزندی نرسیده است که بتواند کاری همانند حسین بن علی(ع) انجام دهد» اشاره کرد.

“حجت الاسلام و المسلمین دکتر باوقار ” ابراز کرد: اهل سنت با مطالعه قیام عاشورا به این نکته تصریح دارند که قیام امام حسین (ع) در آن شرایط به جهت پیاده کردن حکومت عدل در جامعه اسلامی، جزء واجبات بود.

رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان هرمزگان با اشاره به این نکته که فلسفه عاشورا فلسفه بسیار بلند و سخن گفتن از آن نیازمند تالیفات بی­شمار است مطرح کرد: شیخ محمد عبده از شخصیت های معروف، قیام امام حسین(ع) فرزند رسول خدا(ص) بر ضد یزید، پیشوای ظلم و ستم را واجب و از بلند همتی امام حسین(ع) معرفی کرده است.

وی خاطر نشان کرد: از نکات دیگری که اهل سنت در واقعه عاشورا به آن تصریح دارند، تعطیلی دستورات دین اسلام و رواج ظلم و ستم در حکومت یزید است که هدف اصلی سیدالشهدا (ع) از قیام، ریشه کن کردن این ظلم ها و احیای دین رسول خدا(ص) بود.

استاد حوزه و دانشگاه با استناد به سخن ابن ابی الحدید قیام سیدالشهداء (ع) را قیامی در راستای مبارزه با شیطان، مبارزه با نفس و قابل ستایش بیان کرد.

“حجت الاسلام و المسلمین دکتر باوقار ” با اشاره به سخن دیگری از ابن ابی الحدید ادامه داد: وی در شرح نهج البلاغه، امام حسین (ع) را شخصی معرفی می­کند که با نفس اماره اش جنگید و با وجود کشته شدن فرزندان خود و برادرش هرگز تسلیم یزید نشد و به عرب تعلیم داد که چگونه در برابر ظلم بایستد.

وی با اشاره به سخن شیخ طنطاوی دانشمند و فیلسوف مصری با این مضمون که « داستان حسین(ع) عشق آزادگان را به فداکاری در راه خدا بر می‌انگیزد و استقبال مرگ را بهترین آرزوها به شمار می‌آورد، چندان که برای شتاب به قربانگاه، بر یکدیگر پیشی جویند» بیان کرد: شخصیت و قیام سیدالشهداء (ع) نه تنها مورد توجه علمای اهل سنت بلکه مورد توجه تمام جوامع جهانی قرار گرفته و مسیر دقیقی را برای آن ها ترسیم کرده است.

رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان با بیان این نکته که حسین بن علی(ع) پاسبان انقلاب رسول خدا(ص) در اندیشه جامعه جهانی است، اظهار کرد: مطالعه واقعه عاشورا از دیدگاه اندیشمندان اهل سنت نشانگر جایگاه و ضرورت قیام عاشورا برای حفظ و اعتلای دین مبین اسلام در اندیشه آنان است.

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید